Grad Vranje jedini srpski grad na Uneskovoj listi kreativnih gradova
PODELI
UNESKO mreža kreativnih gradova okuplja gradove koji svoj razvoj baziraju na kreativnosti iz oblasti muzike, umetnosti, zanata, dizajna, filma, književnosti, digitalnih umetnosti i gastronomije. UNESKO-vi kreativni gradovi obavezuju se da kulturu postave u središte svojih razvojnih strategija.
Grad Vranje podneo je kandidaturu za Uneskovu Mrežu kreativnih gradova na konkursu za 2019. godinu, a članstvo u mreži je dobio za muziku odnosno manifestaicje koje promovišu vranjsku gradsku pesmu, trubu i klasičnu muziku.
Vranjanska pesma („Vranjska gradska pesma“) nalazi se na listi nematerijalnog kulturnog nasleđa Republike Srbije. Specifičan muzički izraz odražava duboku osetljivost, osećaje i temperament ljudi koji žive na ovom području.
Vranje svoju viziju razvoja zasniva na kulturi i kreativnosti kao strateškim područjima razvoja što je potvrđeno ne samo u Strategiji održivog razvoja, već i u Planu razvoja kreativne industrije, kao i Brending strategiji grada Vranja koje su u skladu sa Agendom Ujedinjenih nacija za 2030. godinu za održivi razvoj.
Vranje je i rodno mesto poznatog srpskog pisca i dramaturga Borisava Bore Stankovića. Mnoge kulturne institucije poput pozorišta, biblioteke i gimnazije nose njegovo ime. U oktobru je otvoreno novo, potpuno rekonstruisano i renovirano, moderno pozorište „Bora Stanković“.
UNESKO mreža kreativnih gradova danas broji ukupno 246 gradova. Od gradova iz našeg regiona na listu je, ove godine upisano i Sarajevo zbog doprinosa u filmu. Pored Vranja u ovu listu su upisani i Bangkok, Beirut, Baku, Hanoi, Havana, Mumbaj, Odesa, Postdam, Trinidad, Vronclav i mnogi drugi.