Град Врање једини српски град на Унесковој листи креативних градова
ПОДЕЛИ
УНЕСКО мрежа креативних градова окупља градове који свој развој базирају на креативности из области музике, уметности, заната, дизајна, филма, књижевности, дигиталних уметности и гастрономије. УНЕСКО-ви креативни градови обавезују се да културу поставе у средиште својих развојних стратегија.
Град Врање поднео је кандидатуру за Унескову Мрежу креативних градова на конкурсу за 2019. годину, а чланство у мрежи је добио за музику односно манифестаицје које промовишу врањску градску песму, трубу и класичну музику.
Врањанска песма („Врањска градска песма“) налази се на листи нематеријалног културног наслеђа Републике Србије. Специфичан музички израз одражава дубоку осетљивост, осећаје и темперамент људи који живе на овом подручју.
Врање своју визију развоја заснива на култури и креативности као стратешким подручјима развоја што је потврђено не само у Стратегији одрживог развоја, већ и у Плану развоја креативне индустрије, као и Брендинг стратегији града Врања које су у складу са Агендом Уједињених нација за 2030. годину за одрживи развој.
Врање је и родно место познатог српског писца и драматурга Борисава Боре Станковића. Многе културне институције попут позоришта, библиотеке и гимназије носе његово име. У октобру је отворено ново, потпуно реконструисано и реновирано, модерно позориште „Бора Станковић“.
УНЕСКО мрежа креативних градова данас броји укупно 246 градова. Од градова из нашег региона на листу је, ове године уписано и Сарајево због доприноса у филму. Поред Врања у ову листу су уписани и Бангкок, Беирут, Баку, Ханои, Хавана, Мумбај, Одеса, Постдам, Тринидад, Вронцлав и многи други.