VR-All-Art na najvećem sajmu umetnosti Art Bazelu
PODELI
VR-All-Art je revolucionarna internet platforma i predstavlja novo tržište za umetnike, galerije, muzeje, putem koje je moguće izlagati, istraživati, kupovati i prodavati umetnička dela. Ova platforma prepoznaje značaj tehnologije u oblasti kulture i umetnosti i kako se ona može koristiti u prezentaciji, ali i očuvanju umetnosti i kulturne baštine.
VR-All-Art biće učesnik na panelu „Uticaj tehnoloških inovacija na umetničkom tržištu“ (Impact of Technological Innovations on the Art Market) koju na najvećem sajmu umetnosti Art Bazelu organizuje Art & Tech Association iz Švajcarske zajedno sa New Art Academy iz Njujorka sa ciljem da ohrabri široku upotrebu tehnologije na tržištu umetnosti.
Publika će 13. juna imati priliku da vidi VR-All-Art na delu i da otkrije nove tehnološke alate koji se koriste u prikazivanju umetnosti. Nova medijska umetnost postaje važan segment globalnog umetničkog tržišta, a VR-All-Art je svakako deo nje.
Art Basel
Art Bazel nastao je 1970. godine i od tad predstavlja jedan od najvažnijih sajmova umetnosti. Najvažnije svetske galerije prisutne su na Art Bazelu i svake godine na ovom sajmu se okuplja oko 300 izlagača. Od 1999. godine otvara se i Filmski centar, koji prikazuje filmove o umetnicima i umetnosti, a od 2000. godine se osniva Art Unlimited, platforma predviđena za umetnost koja izlazi iz uobičajenih okvira.
VR-All-Art
„Budućnost je sada, i ona je virtuelna“ tvrdi Vitomir Jevremović, osnivač VR-All-Art kompanije i produkcijske kuće Digital Mind, arheolog i IT stručnjak.
„VR-All-Art je platforma na kojoj umetnici, galerije i muzeji mogu da kreiraju virtuelne izložbe, da prezentuju umetnička dela i, naravno, kulturno nasleđe, na jedan potpuno nov način. Omogućava iskustva koja ne možete da doživite u realnosti i, takođe, da posetite lokacije, ili da se upoznate sa kulturnim dobrima, koja inače nikada ne biste mogli ni da vidite, ako ne putujete dovoljno.“
„Data vam je mogućnost da sedite kod kuće, recimo u Njujorku, stavite na glavu VR Head Set, i ulazite na lokalitete koji se nalaze u Srbiji, ili nije bitno, u Austriji, Švajcarskoj, i da na taj način istražujete kulturno nasleđe cele planete, a onda da sklapate priče između toga kako su se kultura i umetnost razvijali na celoj planeti. Mislimo da taj pristup umetnosti, koji je do sada bio ograničen fizičkim limitima, recimo galerija, koje ne mogu ni da okupe sve posetioce iz sveta koji bi možda bili zainteresovani, da će otvoriti jedna nova vrata, kako umetnicima tako i muzejima i kreirati novo stanje stvari – da šira javnost bude mnogo više zainteresovana za kulturu i umetnost nego što je do sada bila, jer kultura postaje pristupačnija, to je jako važno“.
Izvori:
https://vrallart.com/news/vr-all-art_on_art_basels_art-tech_panel
https://www.artbasel.com/basel